Ośrodek Szkolenia Kierowców STOP

Bezpieczna jazda

Jak bezpiecznie jeździć


Poruszaj się po środkowym pasie

Jeśli jest to możliwe, poruszaj się po środkowym pasie jezdni. Jest on o wiele bezpieczniejszy od pasów skrajnych, pozwala na lepsza widoczność drogi i zachowania innych kierowców. Skrajne pasy jezdni służą w większości przypadków do skręcania, poruszając się pasem środkowym nie blokujesz innym użytkownikom drogi zjazdu.

Zapnij pasy

Eksperci podają miliony powodów dla których warto zapinać pasy, to one przytrzymują nas na miejscu w przypadku jakichkolwiek nagłych manewrów lub kolizji, a nawet pozwalają uratować życie. Badania dowodzą, że nie zapięci pasażerowi w przypadku kolizji nie tylko nie są w stanie sami utrzymać się na miejscu ale także stwarzają ryzyko zarówno dla innych jak i dla siebie, ponieważ masa ich ciała zwiększa się nawet o kilkaset razy.
- Pamiętaj! Zawsze dopilnuj aby Twoi pasażerowie mieli zapięte pasy.

Nie daj się sprowokować

Z dnia na dzień przybywa coraz więcej samochodów, wśród zarówno doświadczonych jak i nowych użytkowników drogi są tacy, którzy zawsze bez względu na porę gdzieś się śpieszą, zmieniają dynamicznie pasy, podjeżdżają inne samochody, które ich zdaniem jadą zbyt wolno, próbując wymusić na nich, aby zjechały. Lepiej pozwolić żeby tacy kierowcy jechali przed nami, dzięki czemu będą dla nas doskonale widoczni, nie próbujmy się z nimi ścigać, nie przyhamowujmy ich na złość specjalnie nie zjeżdżając. Nie warto angażować się w takie sytuacje, ponieważ mogą one powodować niepotrzebnie zagrożenie.

Zwracaj uwagę na znaki

Znaki to Twoi przyjaciele. Mówią Ci jak szybko możesz jechać, jakie przeszkody znajdują się na drodze i dokąd ona prowadzi. Stosowanie się do znaków, mimo, że czasem mamy wrażenie, że są ustawione nie adekwatnie do warunków na drodze, z pewnością pomoże Ci bezpiecznie dotrzeć do celu.

Czasem warto powstrzymać emocje

Każdy ma czasem ochotę zatrąbić wręcz przesadnie, jednak nie daj się ponieść emocjom. Robiąc dużo hałasu, to Ty możesz stwarzać zagrożenie dla innych użytkowników drogi. Mądrzej jest się powstrzymać chyba, że sytuacja zagraża Twojemu bezpieczeństwu.

Ostrożnie z przyśpieszaniem

Wszystkim to się zdarza, ale zapytaj sam siebie „ Czy naprawdę musze jechać tak szybko?”. Prędkość jest kusząca ale zawsze warto dostosować się do przepisów, zmniejszając ryzyko spowodowania kolizji.

Nie szalej między pasami

Jeśli zbyt energiczne, nieustannie będziesz zmieniał pasy i prześlizgiwał się między samochodami, możesz spowodować niebezpieczne sytuacje. Pamiętaj, że często taka wymijanka w cale nie sprawia, że jedziesz szybciej lecz wręcz przeciwnie, po prostu poruszasz się w poprzek jezdni. Wybierz jeden pas i względnie się go trzymaj. W przypadku zmiany, upewnij się, że nie stwarzasz zagrożenia.

Dbaj o swój samochód

Jazda samochodem, który jest poobijany, porysowany w kiepskim stanie to sygnał dla innych użytkowników drogi, że miałeś wcześniej wypadki, stłuczki i jesteś lekkomyślnym kierowcą. Dlatego zadbaj o swoje auto, ponieważ na drodze to ono jest Twoja wizytówką. Powinieneś regularnie sprawdzać poziom oleju w swoim samochodzie, płynu chłodniczego, stan hamulców, opon, oświetlenia, ogrzewanie. Wszystkie te układy, jeśli pracują prawidłowo pozwalają oszczędzić więcej paliwa, niż samochody nie sprawne technicznie.

Pilnuj dozwolonego toru jazdy

Na niektórych drogach obowiązują przepisy odnoszące się do tego po których pasach mogą poruszać się samochody osobowe. Bądź czujny na te znaki, nie staraj się ominąć ruchu ulicznego pasem awaryjnym, przeznaczonym np. dla autobusów. Pamiętaj, że jadąc w ten sposób możesz dostać naprawdę wysoki mandat.

Jeśli zostaniesz zatrzymany bądź kulturalny i grzeczny

Policjanci drogowi nie chcą wysłuchiwać wymówek. Jeśli zasłużyłeś na mandat, wykłócanie się z nimi na pewno niczego nie zmieni. Z szacunkiem odpowiadaj na pytania i wyglądaj na skruszonego.